Uzun arka bacakları uzun kulakları ve kısa kalın kuyruğu olan karakteristik bir görünüşe sahip olan tavşanlar, Avcılar için zevkli bir av kaynağıdır.Tavşan avını genelde avcılar keklik avına çıktıkları zaman yaparlar.

Tavşanın görme duyusu diğer duyu organlarına oranla daha zayıf olup, dişisi ve erkeği arasındaki görüntü farkı yok denecek kadar azdır. Hızlı ve atik olan tavşanlar kaçarken sürekli arkalarına bakmaları sayesinde arkalarını görme olasılığı önlerne baktıkları zamanki görme duyusuna göre daha fazladır. Duyma organı ise çok gelişmiş olup en ufak bir sesi bile algılarlar.

Tavşanlar yaşadıkları bölgeleri çok iyi bilirler ve bu yüzden tavşan avına çıkıldığı zaman çok yavaş hareket edilmelidir. Kullanılacak olan av köpeği çok iyi eğtilmiş olması gerekir. Hava şartlarını da göz önünde bulundurarak yapılan tavşan avında, tavşanın yaşam şartlarını, özelliklerini de bilerek hareket etmek çok önemlidir.
Kıbrısta genelde her yerde görmek mümkün olan tavşanların üreme potansiyeli çok ileri düzeyde olup, kıbrıs şartlarında tavşanların yılda dört kez yavruladıkları görülmüştür.