Kavanoz ve Iki Fincan Kahvenin Hikayesi

Bir gün bir felsefe profesörü, elinde bazi malzemelerle derse gelir. Ders basladiginda; hiçbir sey söylemeden, önüne büyükçe kavanozunu alir. Sonda da kavanozu agzina kadar tenis toplari ile doldurur. Ardindan ögrencilerine kavanozun dolup dolmadigini sorar…

Bütün ögrenciler hep bir agizdan doldugunu söylerler.

Bunun üzerine; profesör önündeki kutulardan birinden aldigi çakil taslarini, kavanoza döker. Çakil taslari kayarak, tenis toplarinin aralarindaki bosluklari doldurmaya baslar. Profesör yeniden kavanozun dolup dolmadigini sorar.

Ögrenciler yine hep birlikte; ‘evet doldu’ derler.

Profesör bu defa da, masanin üzerindeki diger kutuyu eline alir ve içindeki kumu yavasça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakil taslarinin aralarindaki bosluklari doldurur. Profesör yine ayni soruyu sorar. Ögrenciler de yine koro halinde ‘evet doldu’ derler.

Profesör bu kez ise masanin altinda hazir bekleyen iki fincan kahveyi alir. Baslar kahveyi kavanozun içine dökmeye. Bu kez de kahve de kumlarin arasinda kalan bosluklari doldurur. Bunun üzerine ögrenciler gülmeye baslar… Ardindan profesör ögrencilerine nasihat etmeye baslar;

‘Bu kavanoz sizin hayatinizdir.

Tenis toplari; Hayatinizdaki önemli seylerdir. Yani aileniz, çocuklariniz, sagliginiz, arkadaslariniz gibi. Diger seyleri kaybetseniz de, bunlar hayatinizi doldurmaya yeter.

Çakil taslari ise; Sizin için daha az önemli olan diger seylerdir. Yani isiniz, eviniz, arabaniz gibi.

Kum ise; diger ufak tefek seylerdir. sayet kavanoza önce kum doldurursaniz; Çakil taslarina ve özellikle de tenis toplarina yeterli yer kalmaz.

Ayni sey hayatimiz için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi; ufak tefek seylere harcar, israf ederseniz; Bu defa da önemli seyler için vakit kalmayacaktir. Dikkatinizi mutlulugunuz için önemli olan seylere çevirin.

Çocuklarinizla oynayin.

Sagliginiza dikkat edin.

Sevdiklerinizle yemege çikin.

Evinizin ihtiyaçlarini karsilayin.

Öncelikle tenis toplarini kavanoza yerlestirin.

Öncelikleri, siralamayi iyi bilin.

Gerisi hep kumdur…’

Bu arada bir ögrenci merakla su soruyu sorar; ‘Hocam peki, o iki fincan kahve nedir?’ Profesör gülerek cevaplar; ‘Bu soruyu bekliyordum. Hayatiniz ne kadar dolu olursa olsun; Her zaman dostlariniz ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardir…’